ندا ماندکاری
به‌زودی نتایج آزمون وکالت مشخص خواهد شد
2016/01/06
شروط ضمن عقد
شروط ضمن عقد نکاح
2016/01/09
ازدواج موقت چیست ؟

ازدواج موقت چیست ؟

اشاره : در ازدواج موقت یا صیغه به اصطلاح مردم، رعایت دو شرط ضروری است : یکی تعیین مدت و دیگری تعیین مهریه، اگر در ازدواج موقت مهریه ذکر نشود آن عقد باطل است.
نکاح در حقوق ایرانیان بر دو قسم است: نکاح دائم و نکاح منقطع که آن را متعه و نکاح موقت نیز می گویند. نکاح موقت در عمل کمتر مورد استفاده قرار می گیرد و در طی زمان از اهمیت آن در جامعه ما کاسته شده است نکاح موقت از ویژگیهای مذهب تشیع است و در فقه عامه آنرا معتبر نمی شناسند. در کشورهای غربی نیز از این مقوله سخنی به میان نیامده است.

متعه مانع از فحشا و فساد است. در اجتماع متعه به رسمیت شناخته نشده است چون ازدواج دائم همیشه ممکن نیست، روابط آزاد در بین مردم گسترش میابد و فحشا و فساد توسعه پیدا می کند. علاوه بر این روابط آزاد زن و مرد در جامعه دارای هیچ گونه نظم و انظباطی نیست و تعهدی برای اشخاص ایجاد نمی کند این روابط ناراحتیهای روحی و جسمی بسیاری به بار می آورد اما عقد منقطع دارای نظم و قاعده است و تعهداتی برای طرفین ایجاد می کند که به مراتب بهتر از روابط آزاد است.
از جمله مزیتهای عقد منقطع سرنوشت بچه ای است که گاهاَ ممکن است حاصل این عقد باشد. فرزند یا فرزندان ناشی از عقد موقت دارای تمام حقوق فرزندان مشروع هستند و پدر و مادر مکلفند در نگهداری و تربیت آنها بکوشند.

مطالب مفید : وکیل ، وکیل پایه یک دادگستری ،وکالت ،وکیل خوب ، وکیل مجرب

دیدگاهتان را بنویسید